zipirinsan. Blogger tarafından desteklenmektedir.
RSS
Post Icon

bir kediyle ilk tanışma - kediler beni sevsin diye ne yapmalıyım?

Her insan doğuştan kedisever olmayabilir. Herkes kedilerle iyi geçinemeyebilir, herkes hayvan sevecek diye bir kural da yok. Hayvanlara saygı duydukları, onları kendi hallerine bırakıp zarar vermedikleri sürece bu insanları bağrımıza basıyoruz biz. Dünya üzerinde kedilerden yahut köpeklerden hoşlanmayan insanlar olduğunu bilmek bana çok garip geliyor açıkçası. Ama kabullendim artık.

Kedi ve köpek sevmeyen insanlar kedili veya köpekli evlere gittiklerinde çok zorluk çekerler. Korku ve gerginlikleri hayvanlar tarafından çok çabuk sezildiğinden bu kimselere rahat vermezler. Kucağına işemek, ayakkabılarını kemirmek, elini ısırmak yahut tırmalamak şeklinde tepkilerini ortaya koyarlar. Köpekler hırlar diş gösterir ve havlar. Kediler tıslar, tüylerini kabartır, tırmalar. Yaparlar böyle şeyler.

Kedi ve köpeklerle ilk tanışmadan itibaren iyi geçinebilmenin kuralı, sakin ve özgüvenli şekilde davranmak, korku ve gerginliğinizi belli etmemektir. Sevecenlikle yaklaştığınız her canlı size olumlu bir şekilde yaklaşır. Zira kanlarında insanlar gibi dolandırıcılık, şerefsizlik filan yoktur. Bir hayvana yalan da söyleyemezsiniz. Bu nedenle yaşayacağınız en dürüst ilişki olacağına adım gibi eminim.

Bir evcil hayvanın bulunduğu ortama ilk girildiğinde yapılan en büyük yanlış hemen kuş gibi cıvıldayarak "ayh canııımm yirim ben seniiğğ" diye sevmeye kasmak yahut "anneeee" diye korkup tırsmaktır. Kedi ve köpeklerle ilk tanışmada kural "bakmak dokunmak ve göz teması kurmak yok"tur. Hayvanların bizi koklamasına izin vermeli, onlar sanki odada yokmuş gibi davranmalı, sükunetimizi korumalıyız. Doğal halinizde davrandığınız müddetçe evdeki hayvan dostumuz da olabildiğince doğal bir şekilde bizi tanıma fırsatı bulur. Eğer bu bir kediyse, zaten bir müddet sonra merakla gelip ayaklarınızı koklayacak, bacaklarınıza sürtünecek, kafasını elinize sürtüp size kendisini sevdirecektir.

Kedi ve köpeklerle ilk tanışmada yapılan yanlışlardan biri de onları yoğura yoğura sevme isteğine engel olamamaktır. Kediler için konuşuyorum, karınlarını sevdiğinizde arka ayaklarıyla bir ittirme hareketi yaparlar ve eğer hazırlıklı değilseniz bütün kolunuz çizik içinde kalır. Bazı kediler bu hareket sırasında ısırırlar da. Bunu zarar vermek amacıyla değil oyun amacıyla yapıyorlar ama tabii ilk etapta seven kişiler korku geliştirebiliyorlar,  zavallı pisiciğe gıcık olabiliyorlar. Bu nedenle biz patiseverler olarak ilk tanışmada sadece kulak arkaları ve gıdıyı sevmeyi, karnını çok fazla ellememeyi tembih etmeliyiz. Köpekler oynarken zarar vermeme konusunda daha temkinliler. Ancak yine de kedimizin köpeğimizin huylarını en iyi biz biliriz. Yeni tanışan kişilere sevme konusunda yardımcı olmalıyız.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

0 yorum:

Yorum Gönder